Zanim wpadniesz na pomysł by założyć stronę swojej firmie

utworzone przez | Wrz 7, 2013 | Blog, Tworzenie stron www | 0 komentarzy

Zwykło się mawiać, że w dzisiejszych czasach jeśli czegoś nie ma w internecie to nie istnieje w związku z tym każda firma musi posiadać stronę internetową. W tym wpisie przyjrzę się głównym grzechom jakie są popełniane podczas projektowania stron internetowych dla małych i średnich firm.

1. Nieprzemyślana struktura strony internetowej.

Najczęstszym popełnianym błędem podczas projektowania stron dla firm jest brak pomysłu jakie podstrony powinny się na niej znaleźć. Kończy się to wtedy propozycją standardowej struktury w której skład wchodzą wszystkim znane strony „O nas, Galeria, Kontakt, Oferta „, czasami „Cennik”. Rozwiązanie tego typu może sprawdzić się na stronie projektowanej dla korporacji, lub mniejszej firmy która ma większą strukturę organizacyjną (np istnieje dział handlowy, serwisanci, firma zajmuje się sprzedażą produktów oraz świadczą usługi związane z tymi produktami ). Jeśli prowadzisz małą gastronomię, zakład rzemieślniczy, oferujesz jeden (albo kilka) produkt lub usługę przemyśl czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie podstron opisujących Twoją działalność, albo pochwalenie się odbytymi kursami itp (np dla zakładu krawieckiego Zakład, Szycie Garniturów, Krawiectwo Damskie, Kontakt)

2.Niska jakość treści umieszczanych na stronie

Występowanie tego błędu jest pokłosiem tego co napisałem punkt wyżej, czyli nieprzemyślana struktura strony. Jeśli bez zastanowienia określisz nazwy podstron prawdopodobnie bez zastanowienia wypełnisz je treścią. Zastanów się czy jest sens zostawać kolejną firmą która po raz n-ty pisze na podstronie „O nas”  „Nasza firma została założona…” „Oferujemy najwyższej jakości usługi” „Nasz zespół to doświadczona kadra, stale podnosząca kwalifikacje”. Zanim tak napiszesz postaw się na miejscu swojego potencjalnego klienta, który wpisze hasło w Google i pojawi mu się pięć firm a każda z nich „oferuje mu najwyższej jakości usługi” a pracuje u nich „doświadczona kadra, stale podnosząca kwalifikacje” (albo jak to ma miejsce na stronach internetowych szkół nauki jazdy „będąca w czołówce rankingów zdawalności”). Jak myślisz czy taki tekst pracuje na Twój dobry wizerunek?? Czy potencjalny klient nie czuje się trochę jak idiota?? Czy w ogóle będzie chciał przeczytać tekst o Twojej firmie, skoro jest uczony przez innych właścicieli firm że na stronie „O nas” nie ma wartościowych informacji?? Niedopuszczalną techniką jest też bezmyślne kopiowanie treści z innych stron internetowych.

3.Niska jakość grafik i zdjęć

Podobnie jak  treść, grafiki i zdjęcia umieszczane na stronach internetowych traktowane są po macoszemu. Na porządku dziennym jest umieszczanie zdjęć, które nie nadają się do publikacji na stronie internetowej z powodu ich niskiej jakości. Elementy graficzne to bardzo istotna część strony, należy bowiem pamiętać że umysł ludzki, który Matka Natura zaprojektowała na potrzeby życia na sawannie chętniej rejestruje obraz (taki w postaci zdjęcia) niż ma ochotę czytać tekst. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zatrudnienie kogoś kto ma pojęcie o fotografowaniu i zapewni nam dostarczenie profesjonalnych materiałów wizualnych. Jeśli nie stać nas na wynajęcie takiej osoby zawsze można kupić materiały fotograficzne w bankach zdjęć.

A i najważniejsze w tej kwestii- nie sprzedasz wszystkiego golizną.

4. Przekombinowane praktyki SEO

Wśród właścicieli małych i średnich firm (ale mam wrażenie że dotyczy to też kadry kierowniczej w korporacjach ) panuje przekonanie, że pozycjonowanie stron internetowych polega na odprawieniu jakichś czarów nad monitorem, najlepiej o północy na cmentarzu. Na wielu stronach małych firm działających na lokalnym rynku można zauważyć „kreatywne” sposoby pozycjonowania stron. Po pierwsze część z tych metod po prostu nie jest zgodna z zaleceniami dotyczącymi pozycjonowania strony w Google, a za stosowanie metod zakazanych twórcy wyszukiwarki zwykli nagradzać blokowaniem pojawiania się strony w wynikach wyszukiwania.

W tym miejscu warto zauważyć, że część firm działających lokalnie ma ułatwione zadanie. Jeśli nazwa Twojej firmy zawiera interesujące Ciebie słowo kluczowe i nazwę miejscowości w której działasz (np. Instytut Krav Maga Wrocław, Korty Tenisowe Szczawno-Zdrój) już jesteś kilka kroków przed konkurencją, bo  we wszystkich istotnych miejscach (takie jak nagłówki stron) w sposób nie rażący użytkownika pojawia się słowo-klucz. Jeśli nie jesteś w tak dobrej sytuacji to nie próbuj wplatać bezsensownie słów kluczowych w treść strony (np. Jan Kowalski adwokat rozwodowy Wałbrzych specjalizuje się ….).

Chcesz by Twoja strona pojawiała się wysoko w wynikach Google??  Przeczytaj jeszcze raz poprzednie punkty. Najlepszą metodą pozycjonowania jest zrobienie dobrej strony, na której użytkownicy znajdą szukane przez nich informacje podane w przystępny sposób

5.Budowanie na siłę prestiżu marki

Każdy z nas chce by jego działaniom przyświecał szczytny cel , by jego firma miała jakąś misję do spełnienia.  Przykładem mogą być tu bariści, którzy mówią nam „parzenie kawy to sztuka” i „nie każdy może to robić”, czy fryzjerzy aspirujący do miana artystów, tworzący na głowach klientów dzieła sztuki. Pamiętaj, jeśli chcesz być określony jako artysta w swoim fachu najpierw musisz być dobrym rzemieślnikiem. Artyzm każdej profesji budowany jest na wartości dodanej, takiej jak kultura pracowników, ich doświadczenie, kreatywność, znajomość dziedziny którą się zajmują. Dziwaczny ubiór,kontrowersyjne zachowani, budowanie wizerunku luksusowego miejsca mający na celu usprawiedliwienie wysokiej ceny usługi i co najgorsze (z naszego punktu widzenia) wmawianie wszystkim na siłę poprzez stronę internetową że jesteś artystą a to co robisz to wielka sztuka nie przynosi długofalowych korzyści. Klient jeśli nawet skusi się na skorzystanie z usług artystycznej czy prestiżowej firmy, powróci tylko wtedy gdy oczekiwania jakie zostały wykreowane poprzez działania marketingowe będą miały pokrycie w rzeczywistości.

Podsumowując

Strona internetowa  może być kolejnym pracownikiem w Twojej firmie i to nie byle jakim! Bo takim, który nie choruje, nie narzeka, nie domaga się podwyżki i nie założy związku zawodowego, do tego kosztuje dużo mniej niż zwykły pracownik „analogowy” i może pracować na kilku stanowiskach jednocześnie i co najlepsze obsługiwać wielu interesantów naraz. Lecz podobnie jak w przypadku zwykłego pracownika tak samo w przypadku strony internetowej Twojej firmy nie możesz pozwolić sobie na to by jej praca była nieefektywna. Wystrzegając się grzechów które opisałem powyżej masz szansę na to by osoby odwiedzające stronę internetową stały się Twoimi realnymi klientami.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.