Usługi SEO/SEM z których powinna skorzystać mała firma

utworzone przez | Lut 3, 2016 | Blog, Pozycjonowanie SEO/SEM | 0 komentarzy

Usługi SEO/SEM (lub znane szerzej jako pozycjonowanie stron i marketing internetowy) w ostatnim czasie nabierają coraz większej popularności. Jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne firmy oferując usługi „pozycjonowania stron”, lub innych magicznych sztuczek, mający na celu przynieść efekty zleceniodawcom. Dziś opowiem o tym na jakie usługi powinna decydować się mała firma by każda złotówka wydana na działania marketingowe przekładała się na korzyść

Czy warto inwestować w usługi SEO/SEM?

Wielu klientów z którymi mam przyjemność współpracować na samym początku uważa, że usługi SEO/SEM są zbytecznym wydatkiem, a jeśli już się na nie decydują to bardziej z czystego snobizmu niż z poczucia realnej potrzeby motywowanej chęciom osiągnięcia korzyści biznesowych. Stosowanie takiego podejścia w realiach biznesowych, gdzie w internecie jest już każdy (nawet wbrew swojej woli!),  prędzej czy później doprowadzi do tego, że konkurencja która usystematyzuje swoje działania SEO/SEM szybciej osiągnie przewagę a Ty będziesz zmuszony do zaciśnięcia pasa i zwiększenia wydatków na reklamę w internecie.

1. Audyt strony internetowej

Pierwszą usługą SEO/SEM jaką chciałbym Tobie polecić jest audyt strony internetowej. Strona internetowa to jeden z podstawowych kanałów komunikacji z klientem w internecie, w związku z tym warto zadbać o to by ten punkt styku działał bez szwanku. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich strony zawierają błędy, które utrudniają znalezienie informacji, lub uniemożliwiają poprawne zaindeksowanie strony przez roboty wyszukiwarki Google. Audyt strony internetowej pozwala wyłapać błędy na polu wykonania strony (np. niepoprawne wyświetlanie strony na urządzeniach mobilnych), dostosowania do wymogów wyszukiwarek, czy trudności w obsłudze   przez użytkowników.

Jeśli zdecydujesz się na tego typu usługę pamiętaj jednak, że nie ma żadnej normy która regulowałaby jak taka usługa ma wyglądać, dlatego każdorazowo musisz ustalić z wykonawcą zakres audytu. Wedle mnie małej firmie powinien wystarczyć audyt zawierający informacje na temat: szybkości ładowania, poprawności wyświetlania strony, podstawowej analizy dotyczącej użyteczności i zgodności z wytycznymi Google. Czas (a co za tym idzie cena) wykonania audytu będzie zależy od przyjętej metodologii audytu. Podstawowa usługa może trwać 1 dzień roboczy, zaś bardziej rozbudowany audyt może trwać nawet miesiąc. W raporcie powinny znaleźć się zalecenia jak zdiagnozowane usterki wyeliminować.

2.  Analiza i opracowanie profilu linków (linkbuilding).

Kolejną usługą SEO/SEM którą chciałbym Tobie polecić jest określenie profilu linków prowadzących do Twojej strony internetowej. Pomimo cyklicznych aktualizacji wytycznych Google dotyczących pozycjonowania pozyskiwanie linków odsyłających do Twojej strony internetowej stanowi filar skutecznej kampanii pozycjonerskiej. Należy jednak pamiętać że w linkowaniu do swojej strony ważna jest nie tylko ilość ale też jakość linków (i kilka innych parametrów z nimi związanych). Usługa SEO związana z określeniem profilu linków polega przede wszystkim na sprawdzeniu z jakich stron pochodzą linki do Twojej witryny i jaki jest poziom zaufania poszczególnych stron (agencje SEO dysponują specjalistycznymi narzędziami i miernikami).

Efektem tego typu usługi będzie raport zawierający listę linków prowadzących do Twojej strony www wraz z miernikami pozwalającymi ocenić jakość danego linku. Raport powinien też zawierać informacje których linków należy się zrzec (Google udostępnia do tego odpowiednie narzędzie). W bardziej rozszerzonej wersji raportu możesz również dostać propozycję miejsc w których warto umieścić odsyłacze do Twojej strony. Czas wykonania tego typu usługi to przeważnie kilka dni.

Audyt strony i analiza profilu linków mogą występować jako jedna usługa, która często jest nazywana audytem SEO. Jeśli masz możliwość skorzystaj z usługi łączonej. W przypadku usługi łączonej warto zapytać się czy istnieje możliwość wykonania listy słów kluczowych na które warto pozycjonować stronę. Dzięki kompleksowej wiedzy na temat stopnia zoptymalizowania Twojej strony łatwiej będzie planować działania i SEO/SEM.

3. Kampanie PPC, CPC, remarketing.

Usługa stosunkowo nowa, lecz przynosząca bardzo dobre efekty. Kampanie PPC czy CPC to nic innego jak odpowiednio skonfigurowane reklamy Google lub Facebook. Wybrana przez Ciebie firma doradzi jaki rodzaj reklamy wybrać, dobierze również odpowiedni budżet i określi grupę docelową. Dobrze skonfigurowana kampania PPC czy CPC potrafi przynieść wzrost obrotów nawet o kilkaset procent (w przypadkach gdy kampania jest ustawiona w momencie zwiększenia popytu na usługi w branży klienta).

4. Copywritting i content marketing

Twoim pracownikiem w świecie wirtualnym jest treść. W momencie gdy na Twojej stronie internetowej zawierasz treści niskiej jakości to jest to trochę tak jakbyś na recepcji pięciogwiazdkowego hotelu postawił osobę bezdomną. Wiele osób postanawia pisać teksty na swoje strony samodzielnie, często rozdrabniając się w szczegółach lub używając słów, które nie trafiają do potencjalnych klientów. Planując skorzystanie z różnego rodzaju działać marketingowych w internecie pamiętaj że treść to podstawa, dlatego napisanie tekstów na swoją stronę WWW zleć profesjonalnemu redaktorowi (copywritterowi), który w przystępny i atrakcyjny dla klienta sposób opisze Twoją działalność.

Dzięki dobrze napisanym tekstom powinieneś zauważyć wzrost zainteresowania Twoją ofertą oraz pojawienie się Twojej strony wyżej w wyszukiwarce.

Czy to wszystkie usługi SEO/SEM?

Wyżej wymieniłem usługi z zakresu SEO/SEM, które uważam że przynoszą klientom najwięcej korzyści i przekładają się na realizację realnych celów biznesowych. Nie są to jednak wszystkie usługi. Warto również pomyśleć nad określeniem planu marketingowego, zastanowić się nad marketingiem szeptanym, dużo firm decyduje się też na budowę indywidualnych zaplecz pozycjonujących, jak widzisz możliwości jest wiele.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.