Umowa na usługi SEO- co powinieneś wiedzieć

utworzone przez | Sty 12, 2017 | Blog, Pozycjonowanie SEO/SEM | 0 komentarzy

Wzrost popytu na usługi SEO spowodował wysyp firm zajmujących się pozycjonowaniem. Coraz częściej słychać też głosy, że klienci czują się oszukani przez tego typu firmy a umowy które podpisali są bardzo niekorzystne. W tym wpisie przybliżymy na czym tak naprawdę polegają usługi seo i co powinna zawierać partnerska umowa na pozycjonowanie.

Usługi SEO - umowa

Usługi SEO czyli co?

Gdy decydujesz się na usługi SEO pierwszą rzeczą o której musisz pamiętać to definicje i jasne sprecyzowanie tego czym firma w Twoim imieniu będzie się zajmowała.  Pamiętaj, by w umowie nie padały stwierdzenia potoczne, lub ogólniki. Pamiętaj, że w przypadku pozycjonowania stron nie ma jasno określonych odgórnych norm na które możesz się powołać, dlatego „wartościowy link” czy „etyczne pozycjonowanie” z punktu widzenia firmy świadczącej na Twoją rzecz usługi SEO może być czymś zupełnie innym niż dla Ciebie. W mojej ocenie w zakres podstawowej opieki SEO powinno wejść: analiza i dobór słów kluczowych, analiza i optymalizacja treści strony oraz jej kodu, bieżący (dobowy) monitoring pozycji za pomocą niezależnego narzędzia, pozyskiwanie linków prowadzących do witryny. Szerzej o tym jak powinny wyglądać te definicje opiszę niebawem.

Wynagrodzenie

Na wielu prawniczych blogach z poradami możesz przeczytać, że jedyną korzystną formą rozliczenia jest rozliczenie za efekt (tzw success fee). Pozornie wydaje się to korzystne, bo płacisz dopiero gdy usługi SEO przyniosą określony efekt (najczęściej gdy strona znajdzie się w TOP 10 lub TOP 5 wyników Google) . Pamiętaj jednak, że pozycjonowanie strony internetowej wymaga nakładu finansowego, a napisanie artykułu sponsorowanego, dającego wartościowy link do Twojej witryny wiąże się z poniesieniem realnych kosztów. W momencie gdy chciałbyś rozliczać się w formie za efekt agencja świadcząca na Twoją rzecz usługę ma dwa wyjścia – zaryzykować i wydać własne pieniądze na Twoje artykuły lub poszukać gorszych niskobudżetowych metod. Dla własnego bezpieczeństwa rozważ opcję ryczałtową (jednak wtedy dokładnie sprawdź zakres świadczonych usług) lub model mieszany – zwiększysz opłatę w momencie gdy strona znajdzie się w TOP 10.

Raporty z przeprowadzonych działań

Jedną z istotnych rzeczy w momencie gdy decydujesz się na usługi SEO jest bieżący (dobowy) monitoring fraz. Pamiętaj, by zagwarantować sobie w umowie sprawdzanie fraz za pomocą niezależnego narzędzia np. asps.pl Pamiętaj że ręczne sprawdzanie pozycji może dać przekłamane informacje, gdyż Google uzależnia wygląd wyników (a więc też i pozycje) od lokalizacji, rodzaju urządzenia czy historii wyszukiwania danego użytkownika.

Możliwość wypowiedzenia umowy

Umowa na usługi seo powinna zawierać opcję wypowiedzenia umowy przez obie strony, najlepiej z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Gdy agencja oferuje Tobie dłuższe czasy, zastanów się czy aby na pewno chcesz korzystać z jej usług. Gdy chcesz wypowiedzieć umowę z powodu braku widocznych efektów, pamiętaj że pozycjonowanie to proces długofalowy  i może być zależny np od działań przeprowadzonych przez konkurencję lub zmian w algorytmie samej wyszukiwarki.

Czy to wszystkie aspekty które powinieneś zawrzeć w umowie na usługi SEO?

Z pewnością nie. Jednak te cztery powyższe aspekty są według mnie kluczowe jeśli chcesz by współpraca z agencją SEO przebiegała bezstresowo i na zasadach partnerskich, i żadna ze stron nie czuła się oszukana.

Nie wiesz jakie usługi SEO będą najlepsze dla Twojej firmy?

Skontaktuj się z nami pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązania dla Ciebie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.