Trendy w projektowaniu stron internetowych 2016

utworzone przez | Mar 7, 2016 | Tworzenie stron www | 0 komentarzy

Nim się obejrzeliśmy w kalendarzu pojawił się marzec, czyli koniec pierwszego kwartału nowego roku.  Jak co roku wypada pomyśleć co będzie webdesignerskim szykiem mody i obowiązkowo powinno znaleźć się w każdym tegorocznym wdrożeniu

Co wpłynie na tegoroczne trendy w projektowaniu stron internetowych?

Rok 2016 to przede wszystkim kontynuacja tego co dzieje się w webdesignie od kilku lat. Silnie zauważane trendy w projektowaniu stron internetowych to minimalizm i homogenizacja poszczególnych wdrożeń. Warto też zauważyć, że coraz częściej przy tworzeniu stron internetowych zwraca się uwagę na jej funkcjonalność pozostawiając wrażenia wizualne niejako na drugim planie. Niewątpliwie bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wygląd współczesnych stron internetowych jest coraz większy udział urządzeń mobilnych w naszym codziennym życiu. Nie bez znaczenia dla wyglądu tegorocznych stron internetowych pozostaną zmiany w wyglądzie usług Social Media. Warto również wspomnieć o tym, że rok 2015 zostanie zapamiętany jako koniec technologii Flash (kolejne przeglądarki rezygnują ze wsparcia tej technologii)

1.Eksperymenty z menu i nawigacją

Tym co będzie zauważalne w tym (i zapewne w następnym) roku będzie przenoszenie rozwiązań znanych z urządzeń mobilnych do rozwiązań stacjonarnych. Pierwszym tego typu przykładem jest dobrze znane z rozwiązań mobilnych tzw. hamburger menu. W tegorocznych projektach pojawią się rozwiązania chowające nawigację, uwydatniając przez to treść. Będziemy mogli również zauważyć bardziej rozbudowane panele nawigacyjne , zawierające nie tylko menu strony, lecz też formularz wyszukiwania czy przyciski odsyłające do social media.

trendy w projektowaniu stron internetowych, projektowanie stron internetowych Wrocław

2.Bogate w animacje efekty interakcji

Jak wspomniałem coraz częściej internet przeglądamy za pomocą urządzeń mobilnych takich jak telefony czy tablety. W związku z tym, że nie zawsze transfer danych na takie urządzenia przebiega szybko i tanio,  webdesignerzy zostali zmuszeni do wprowadzenia bardziej minimalistycznych rozwiązań. By urozmaicić stronę pozostało zadbać o ciekawe efekty interakcji z użytkownikiem.

tworzenie stron internetowych Wrocław

3. Material Design

Wyraziste kolory, minimalizm i dbałość o odpowiednie zachowanie elementów interakcyjnych takich jak przyciski czy elementy menu to cechy szczególne Material Design. Twórcy tej koncepcji postawili na przejrzystość prezentowanych treści i zapewnienie komfortu użytkownikowi podczas interakcji. Charakterystycznym elementem projektów wykonanych w konwencji Material Design jest okrągły przycisk zmuszający nas do działania (możesz tego typu zastosowania zaobserwować na urządzeniach z Androidem)

strony internetowe Wrocław

4. Animacje i filmiki w tle

Nie wiem czy zauważyłeś, ale do łask wracają animowane gify. W ostatnich latach modne stało się umieszczanie w tle krótkich filmików video. Z połączenia tych dwóch trendów powstały tzw. cinemagrapfh, czyli wysokiej jakości pliki gif, na których zostały umieszczone subtelne animacje.cinemagraph-8

Czy to wszystkie tegoroczne trendy w projektowaniu stron internetowych?

Z pewnością nie. W projektach warto również stosować ciekawe animacje preloaderów strony, układ kafelkowy, nie można też zapominać o flat designie. Pamiętaj jednak by nowe trendy w projektowaniu stron internetowych stosować mądrze i z umiarem tak by Twoja witryna przynosiła Tobie jak najwięcej korzyści biznesowych.

Źródła:

http://www.materialup.com/posts/share-your-stuff

http://www.materialup.com/posts/micro-animation-of-like-principle-freebie

http://www.awwwards.com/cinemagraph-toast-crunch-part-of-a-balanced-website.html

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.