Szybka porada: Zmiana adresów obrazków znajdujących się w katalogu wp-content/uploads

utworzone przez | Gru 13, 2010 | WordPress | 0 komentarzy

Kilka miesięcy temu miałem taką przygodę że po operacjach na serwerze miniaturki zdjęcia które wgrałem przez wordpressowy uploader przestały się wyświetlać. Po puszczeniu kilku wiązanek znalazłem sposób na tę dolegliwość

Opis problemu:

Jak zmienić adres bezwzględny obrazka znajdującego się we wpisie.

Rozwiązanie

Jak większości wiadomo WordPress wstawia obrazek (czy inne medium) „na sztywno” czyli w samym wpisie widnieje http://www.nazwadomeny.pl/wp-content/uploads/data/itd… dlatego jeśli zmienimy np domenę, we wpisie wszystko pozostaje bez zmian a na stronie głównej straszy nas „Tekst alternatywny” albo ikonka symbolizująca niedostępność pliku. Aby temu zaradzić musimy pobawić się w bazie danych.

Szykujemy się do pracy

Aby cokolwiek zmienić będziemy musieli zalogować się do bazy danych. Większość dostawców hostingowych umożliwia zarządzanie bazą danych za pomocą aplikacji phpMyAdmin. W panelu administracyjnym serwera powinniśmy znaleźć adres serwera bazy danych, nazwę użytkownika tejże bazy i hasło. Jeśli mamy problemy ze znalezieniem wszystkie te dane znajdują się w pliku wp-config.php aby się do nich dostać ściągamy plik przez FTP i otwieramy nasz plik np w Notatniku (choć osobiście polecam Notepad++)

Zabieramy się do pracy

Po zdobyciu loginu, hasła i adresu naszej bazy przechodzimy do części właściwej. Logujemy się do phpMyAdmina i zaczynamy zabawę. Po zalogowaniu przechodzimy do zakładki SQL i tam wklejamy:

[sql]UPDATE wp_posts
SET guid = replace(guid, ‚http://www.staryadres.pl’, ‚http://www.nowyadres.pl’);[/sql]

A następnie

[sql]UPDATE wp_posts
SET post_content = replace(post_content, ‚http://www.staryadres.pl’, ‚http://www.nowyadres.pl’);[/sql]

Oczywiście staryadres.pl i nowyadres.pl zamieniamy na swoje dane i pamiętamy by przed operacją zrobić kopię bazy danych.

PS. W przypadku gdyby skrypt nie zadziałał najpierw proszę sprawdzić jaki prefiks mają tabele bazy danych. Standardowo jest to wp_ lecz WordPress daje nam pod tym względem dowolność.

To by było na tyle jeśli chodzi o zmianę adresów mediów.

Źródło: BBProject.net

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.