Szkielet skórki WordPress-prolog

utworzone przez | Paź 9, 2010 | Blog, Branżowe | 0 komentarzy

Przy projektowaniu strony zawsze dochodzimy do momentu pocięcia layoutu i potem kodowania. Nie wiem czemu, ale na samą myśl o kodowaniu zaczyna mnie odrzucać od komputera, znajduję sobie tysiąc innych rzeczy którymi powinienem w danej chwili się zająć. Gdy już przełamię barierę zakoduję nagłówek, stopkę, pasek boczny przychodzi czas na upiększanie. W tym miejscu odrzuca mnie od komputera jeszcze bardziej. Po prostu nie mam ochoty po raz enty jeździć tekstem, zmieniać ustawień odsyłaczy, czy rodzaju czcionki. Często kończy się to robieniem wszystkiego na ostatnią chwilę (jak pisał Misz stres to najlepszy motywator), bałaganem w kodzie, nieprzespaną nocą i lunatykowaniem następnego dnia.

Jak sobie z tym poradzić?

Oczywiście mógłbym modyfikować domyślną skórkę WordPressa, lecz jakoś mnie to nie rajcuje. Zawsze robię z kodu śmietnik, poza tym niewielu moich klientów (a właściwie żaden) nie potrzebuje np komentarzy, za to wszystkim instaluję Google Analystics. Dlatego doszedłem do wniosku, że muszę samodzielnie stworzyć skórkę do WordPressa, która sprosta moim wymaganiom.

Jakie funkcje musi spełniać moja skórka?

Skórka, którą mam zamiar stworzyć jest szkieletem nie będzie, więc powalać grafiką czy innymi wodotryskami. Ma pełnić funkcję szablonu wyjściowego, piekielnie ułatwiającego mi pracę, pozwalającego zaoszczędzić czas i dającego możliwość połapania się o co biegało w kodzie np za pół roku podczas modyfikacji strony.

Jaka będzie moja skórka?

Skórka będzie typowym szablonem dwukolumnowym z nagłówkiem i stopką, obsługującym menu WordPressa w wersji 3.0, zgodnym ze standardami W3C. Postaram się by skórka była zakodowana w CSS3 (czy będzie HTML 5 to się zastanowię). Za to w kodzie :

  • zaimplementuję kod Google Analystics
  • pozbawię skórkę formularza umożliwiającego dodawanie komentarzy
  • jako czcionkę domyślną ustawię Verdanę lub Arial
  • zmodyfikuję/ ucywilizucuję sposób wyświetlania wpisów np w Aktualnościach

Cel wytyczony, czas wziąć się do pracy…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.