Pięć rzeczy, które poprawią pozycję Twojej strony w Google w nadchodzącym roku

utworzone przez | Gru 19, 2015 | Blog, Pozycjonowanie SEO/SEM | 0 komentarzy

Pozycjonowanie stron to jedno z głównych działań promocyjnych na które decydują się firmy. Wokół tego typu usług narosło wiele mitów i swoistego folkloru sprowadzając niejako pozycjonowanie do czynności z pogranicza magii  i działalności mafijno-przestępczo-hakerskiej. W tym artykule postaram się przybliżyć co robić (i jak tego nie robić) by strona się pozycjonowała i co najważniejsze wejścia użytkowników przekładały się na realizację celów biznesowych.

Nim zaczniemy – Na czym polega pozycjonowanie stron?

Nim zacznę pisać o tym jak polepszyć pozycję strony w Google zastanówmy się czym tak naprawdę jest pozycjonowanie. Wedle mojej skromnej opinii pozycjonowanie jest działaniem bardziej reklamowo-marketingowym niż programistycznym i wymaga pewnej wyobraźni i sprawności językowej. W skrócie mówiąc polega ono na optymalizacji treści na stronie, pozyskiwaniu linków prowadzących do naszej strony, oraz optymalizacji samej strony (tutaj jest ten pierwiastek programistyczny) w ten sposób, by algorytm Google uznał naszą stronę jako najlepiej spełniającą oczekiwania osoby szukającej. By zapewnić najlepszą jakość dostarczanych wyników, Google wprowadza dedykowane algorytmy których zadaniem jest weryfikacja stron pod kątem unikalności treści (algorytm Panda), jakości linków odnoszących do naszej strony (algorytm Pingwin), oraz algorytmu odpowiadającego za inteligentne rozumienie zapytań (algorytm Koliber). Dodatkowo google bierze pod uwagę lokalizację danego użytkownika. Oznacza to tyle, że jeśli przed chwilą wpisałeś frazę „pozycjonowanie stron” Google przychylniej potraktuje strony podmiotów, które świadczą usługi pozycjonowania stron w Twojej okolicy. Jeśli zdecydujesz się zlecić pozycjonowanie strony zewnętrznej firmie jej zadaniem będzie poszukanie najlepszej drogi do pierwszej strony w Google uwzględniając ograniczenia jakie stawia wyszukiwarka.

Bądź mobile i user friendly.

Gdy zaczyna się mówić o pozycjonowaniu stron pojawia się pokusa by stronę zoptymalizować na pod kątem wyszukiwarki Google. Należy jednak pamiętać, że to ludzie, nie roboty wyszukiwarek przeglądają strony internetowe i podejmują decyzje zakupowe. Dlatego jeśli myślisz o tym by pozycjonować stronę internetową swojej firmy zadbaj o to by użytkownik czuł się na niej dobrze. Sprawdź czy nawigacja jest czytelna, czy na stronie są elementy wzywające użytkownika do działania (ang. Call to Action). Jeśli zlecasz modernizację swojej strony internetowej pamiętaj by wszystkie funkcjonalności były zaprojektowane zgodnie z zasadą „Nie każ użytkownikowi myśleć” (ang. Don’t make me think).

Jeśli zaś chodzi o strony mobilne. Od 21 kwietnia 2015 roku Google uznało, że dbałość wygodę użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych jest jednym z czynników wpływających na pozycjonowanie. Przeglądając statystyki dotyczące stron internetowych (tygodniowo kilka tysięcy użytkowników) mogę powiedzieć jedno: Niezależnie od wielkości strony, branży czy grupy docelowej udział użytkowników mobilnych wynosi ponad 20% . Gdy prowadzone są dodatkowo działania promocyjne w sieciach społecznościowych (np. reklama na facebooku), udział użytkowników mobilnych może sięgnąć nawet 80%.

Zarządzaj informacjami o swojej firmie

Tak jak kiedyś wspomniałem – pozycja strony w Google odzwierciedla kondycję Twojej firmy. Większość przedsiębiorstw osiągających sukcesy biznesowe posiadło (lepszą lub gorszą) umiejętność zarządzania dotyczącymi ich informacjami. Dane o Twojej firmie są istotną kwestią, którą warto wykorzystać podczas pozycjonowania strony w Internecie. W dobie Web 2.0 i rozkwitu mediów społecznościowych Internet nabyły własną specyfikę. Zatarła się granica między nadawcą a odbiorcą informacji. Każdy, kto ma dostęp do sieci, może w niej swobodnie działać i być kreatorem jej treści. Oznacza to, że informacje o Twojej firmie możesz tworzyć nie tylko Ty, ale również Twoi klienci. Pamiętaj jednak o tym, że informacja ma pracować na Twoją korzyść. Sprawdź jak prezentuje się Twoja firma na stronach, z których mogą korzystać potencjalni klienci. Poszukaj informacji o Twojej firmie na portalach z opiniami i lokalnych forach. Staraj się nie pozostawiać opinii (nawet tych negatywnych) bez odpowiedzi. Zastanów się w jakiej formie informacje docierają do Twoich klientów, i czy ten sposób jest wydajny. Zacznij ewidencjonować pytania klientów. Na ich podstawie twórz komunikaty.

Zadbaj o treści umieszczane na stronie

Powiada się: „Content is the King”, a wielu specjalistów od pozycjonowania stron i marketingu internetowego mówi, że content marketing będzie głównym trendem działań SEO w 2016 roku, w związku z tym jeśli zamieszasz zadbać o pozycję swojej strony w Google nie możesz ignorować tak ważnego czynnika jak treść. Zmieniając lub udoskonalając zawartość swojej strony internetowej pamiętaj: Treść, którą umieszczasz jest dla ludzi nie dla robotów wyszukiwarek. Pisz tak by zainteresować swojego klienta, dbaj o to by tekst na danej podstronie był podzielony na akapity z nagłówkami, nie bój się zamieszczać zdjęć, ilustracji czy filmów video. Treściami umieszczanymi na stronie staraj się rozwiewać wątpliwości klienta i ułatwiać mu podjęcie decyzji (dlatego tak ważne jest sprawne zarządzanie informacjami o swojej firmie). Praktyka pokazuje, że dobry tekst wspomagający pozycjonowanie stron to taki, który liczy kilkaset słów (często pada liczba 300), w poszczególnych akapitach znajdują się rozsądnie osadzone słowa kluczowe, a treść jest wzbogacona ilustracjami.

Linki, linki….

Pozycjonowanie stron poprzez budowanie silnego zaplecza linków jest jedną z najstarszych technik pozycjonerskich i narosło wokół niej wiele mitów. Generalnie jeśli chodzi o linkowanie pamiętaj, nie do końca liczy się ilość ważna jest również jakość – czyli z jakiej strony dany link pochodzi, w jakim kontekście jest osadzony, oraz czy dany link wygląda naturalnie (tzn. tak jakby jego wstawienia dokonał przeciętny internauta np zadając pytanie na forum). Jeśli zamierzasz pozyskać linki dla swojej witryny pamiętaj by linkować nie tylko stronę główną, ale też podstrony. Właściciele lokalnych firm powinni pamiętać też o zamieszczeniu informacji o swojej firmie w serwisach typu zumi.pl, panoramafirm.pl oraz podobnych serwisach branżowych. Dbaj o to by dane zamieszczane w tego typu serwisach były spójne i zawsze aktualne. Kolejnym dobrym źródłem pozyskania linków są serwisy społecznościowe jak np. facebook.com, twitter.com

Zacznij mierzyć efekty swoich działań

Pozycjonowanie stron to działanie które musi przynieść efekt, w związku z tym bardzo ważne jest to co i w jaki sposób mierzysz. Poza oczywistym sprawdzaniem pozycji strony warto też pokusić się o monitorowanie ile osób w ogóle daną frazę wpisuje w wyszukiwarkę. Na swojej stronie internetowej zainstaluj skrypt statystyk np. Google Analytics lub PIWIK. Sprawdzaj ile osób wchodzi na Twoją stronę i jakie są źródła tych wejść. Zerknij ile czasu użytkownik spędza na Twojej stronie, i ile podstron przegląda. W przypadku niesatysfakcjonujących wyników staraj się szukać przyczyn. Co jakiś czas sprawdź z jakich urządzeń korzystają osoby odwiedzające Twoją stronę, oraz jakim językiem się posługują (przecież nie ma się z czego cieszyć, jeśli na Twoją stronę wchodzą osoby posługujące się na co dzień językiem chińskim, a Ty prowadzisz lokalny biznes w Polsce).

I to by było na tyle…

Jest mi bardzo miło że dobrnąłeś do końca artykułu i czytasz te słowa. Mam nadzieję, że rozjaśniłem Tobie czym jest pozycjonowanie stron internetowych i że nie ma to nic wspólnego z działaniami mafijno-hakerskimi ani czarami. Opisane przeze mnie metody to tylko mały kawałek tego czym jest SEO i pozycjonowanie. Mam nadzieję, że dzięki stosowaniu się do tego co tutaj napisałem zdołasz poprawić pozycję swojej strony w wyszukiwarce lub będziesz wiedział o co pytać agencję SEO podczas zlecania im pozycjonowania swojej strony.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.