Dzięki tym metodom SEO NIE poprawisz swojej pozycji w Google

utworzone przez | Kwi 23, 2016 | Blog, Pozycjonowanie SEO/SEM | 2 Komentarze

Pozycjonowanie stało się już praktycznie standardową procedurą marketingową w wielu małych i średnich firmach. Jednak pomimo ogromnej dostępności i coraz większej świadomości przedsiębiorców cały czas zauważalne jest stosowanie metod SEO, które delikatnie mówiąc trącą myszką. Kilka miesięcy temu pisałem jak powinno wyglądać pozycjonowanie stron w tym roku, dziś zapraszam Ciebie na subiektywny przegląd nieskutecznych metod pozycjonowania stron.

Tworzenie tekstów przepełnionych słowami kluczowymi

Zdarzyło Ci się trafić na stronę gdzie byłeś zmuszony czytać tekst pisany łamaną polszczyzną, a jedynym zrozumiałym wersem była fraza kluczowa? Prawdopodobnie właściciel witryny oparł strategię pozycjonowania o metody zmierzające do umieszczenia jak największej ilości słów kluczowych na stronie internetowej. Działania tego typu nie mają sensu co najmniej z dwóch powodów:

Po 1:  Przyjęło się, że dla Google wystarczy by słowa kluczowe zajmowały ok. 0,5% objętości tekstu na stronie

Po 2: Czytanie tekstu, w który jest pisany łamaną polszczyzną, bez zachowania zasad gramatyki podważa wiarygodność firmy, co za tym idzie obniża szansę zatrzymania klienta.

Nie oznacza to, że nie warto zamieszczać słów kluczowych w tekście! Rób to po prostu z głową, staraj się zachować odpowiednią równowagę pomiędzy objętością tekstu a ilością słów kluczowych. Zapomnij o wplataniu niegramatycznych słów kluczowych w treść strony. Jeśli nie masz pomysłu jak dokonać optymalizacji swojej strony, pomocna okaże się agencja SEO.

Katalogowanie stron

Kolejną popularną techniką pozycjonowania jest zamieszczanie linków prowadzących do naszej strony internetowej w katalogach stron internetowych. Dlaczego ta technika jest przestarzała i niebezpieczna? W listopadzie 2014 roku Google dokonało aktualizacji algorytmu Pingin odpowiadającego za kontrolę jakości linków.  Sławetne już zmiany w algorytmie poskutkowały znacznym spadkiem skuteczności pozycjonowania za pomocą katalogów. Obecnie jeśli w strategii pozycjonowania swojej strony planujesz użyć wpisów w katalogach dobrze sprawdź jak długo dany katalog funkcjonuje, czy są dodawane do niego nowe strony oraz na jakim skrypcie jest wykonany. Bezrefleksyjne dodawanie stron internetowych do katalogów jest obecnie nieskuteczne.

Linkowanie skąd popadnie

Podobnie jak w przypadku dodawania stron do katalogów, algorytm Pingwin po aktualizacji jest bardzo wyczulony na wszelkiego typu próby nienaturalnego linkowania. Jeśli beztrosko stosowałeś lub co gorsza stosujesz systemy wymiany linków,  tworzysz dziesiątki stron zapleczowych o wątpliwej jakości, nie licz na spektakularny sukces. Przy obecnym systemie oceny linków jaki stosuje Google  sama ich ilość jest niewiele warta.

Wypełnianie znacznika meta keywords

Wypełnianie tego umieszczonego w sekcji <head></head> strony znacznika jest już pozycjonerską prehistorią. Google od jakichś 6ciu lat nie traktuje wartości w nim zapisanych jako kluczowych w procesie określania pozycji. Jeśli czujesz się lepiej, gdy dodasz ten znacznik, nic nie stoi na przeszkodzie byś dalej to robił. Jest to chyba jedna z nielicznych metod SEO, która nie przynosi negatywnych wpływów.

Jakie mogą być konsekwencje stosowania złych metod SEO?

To jakie konsekwencje przyniosą metody SEO  jest zależne od konkurencyjności danej frazy. Niejednokrotnie zdarza się, że strony pozycjonowane długi czas zakazanymi lub przestarzałymi metodami mają się świetnie i nawet osiągają wysokie pozycje. Jeśli korzystasz z wyżej wymienionych metod musisz liczyć się z tym, że pewnego dnia twoja strona może dostać karę od Google lub zanotuje spadki pozycji.

2 komentarze

 1. Beata P.

  Korzystanie z hurtowego katalogowania strony www „w ciemno” to duża pokusa dla klienta, nie brakuje przecież tego typu usług. Niestety klient po fakcie orientuje się, że to nie był dobry wybór. Dopiero wówczas decyduje się na profesjonalne usługi pozycjonowania.
  Warto ostrzegać i pisać takie artykuły. W końcu większość klientów ma małą wiedzę o pozycjonowaniu i czających się pułapkach.

  Odpowiedz
  • Krzysztof

   Tak to prawda. Cały czas wśród klientów (ale też i u części pozycjonerów) panuje przekonanie, że pozycjonowanie stron to czynność z pogranicza magii i przestępczości zorganizowanej, gdzie wystarczy odprawić pewne rytuały i strona będzie się piąć w wynikach wyszukiwania. Stąd zapewne cały czas taka silna pokusa hurtowego linkowania byleby więcej, nieważne skąd albo czy zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i wytycznymi Google. Niestety opamiętanie najczęściej przychodzi w momencie otrzymania filtra ręcznego (i to po kilku miesiącach od otrzymania) gdy księgowa zauważa spadek przychodów.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.