Dopalacze do NextGEN Gallery

utworzone przez | Kwi 17, 2011 | Blog, WordPress | 18 Komentarze

W kolejnym artykule dotyczącym NextGEN Gallery przyjrzymy się temu co możemy zainstalować w naszym WordPressie by NextGEN Gallery było jeszcze bardziej odjechane. W skrócie mówiąc wtyczki dodające kolejne funkcje do naszego systemu porządkowania zdjęć.

Co podpowiada Alex Rabe?

Część wtyczek które współgrają z NextGEN Gallery możemy znaleźć w naszym panelu zarządzania wtyczką (ten co się instaluje po lewej stronie w menu głównym z napisem Galeria/Gallery). W tym celu klikamy Gallery/Galeria-> Overview. Naszym oczom ukazuje się kokpit główny wtyczki. Zjeżdżamy niżej i naszym oczom ukazuje się blok tekstu zatytułowany Related Plugins/Spokrewnione wtyczki (moje tłumaczenie) a w nim lista wtyczek rekomendowanych. Wszystkie te wtyczki znajdujące się w tym miejscu możemy od razu zainstalować z poziomu kokpitu NextGEN Gallery. Wystarczy kliknąć „Zainstaluj”

I co tam jest ciekawego?

NextGEN Gallery Sidebar Widget

Widget pozwalający na umieszczenie galerii na naszym pasku bocznym (sidebar). Oczywiście nasza skórka musi mieć możliwość dodawania widgetów.

NextGEN Gallery Gallery Voting

Dodaje moduł umożliwiający użytkownikom oddawanie głosów na poszczególne zdjęcia, albumy i galerie.

NextGEN Gallery Monoslideshow

Wtyczka umożliwia dodanie flashowego pokazu slajdów dzięki któremu na każdej stronie można dodać film lub zdjęcia o dowolnym rozmiarze. Wtyczka zaprojektowana jest w taki sposób by slider mógł zostać dostosowany zarówno do potrzeb profesjonalnych jak i amatorskich.

NextGEN Gallery Custom Field

Wtyczka umożliwia dodawanie własnych pól (Custom Fields) do obsługi Next GEN Gallery. Do wyboru mamy kilka rodzajów pól formularza.

NextGEN Public Uploader

Wtyczka umożliwia naszym odwiedzającym dodawanie zdjęć a NextGEN Gallery zajmie się ich magazynowaniem. Autor przed instalacją wtyczki zaleca wykonanie kopi zapasowej bazy danych.

NextGen Gallery SEO titles

Wtyczka czyni NextGEN Gallery bardziej przyjazną dla Google. Poprawia tytuły wpisów, przez co strony ze zdjęciami lepiej się indeksują

18 komentarzy

 1. Aga

  Dzięki za ten wykaz: przejrzyście, zwięźle i pomocnie. Sama jestem fanką NextGEN Gallery, ale z tego artykułu dowiedziałam się kilka ciekawych rzeczy. A już z nieba mi spadłeś z tą wtyczką „NextGEN Gallery Custom Field”. Kiedy robię strony wielojęzykowe oparte o WP problemem jest konieczność powielania galerii dla każdej witryny w innym języku. Nawet znalazłam na to obejście (żeby utrzymywać wspólną kopię), ale brakowało mi dodatkowych pól przy każdym zdjęciu, żeby podać opisy w różnych językach. Ta wtyczka jest tutaj „jak znalazł”. Już ją zainstalowałam, sprawdziłam pod tym kątem i jestem cała happy, bo spisuje się znakomicie. Dzięki!

  Odpowiedz
  • Krzysztof

   Bardzo się cieszę, że się spodobało:) Jeszcze widziałem kilka innych ciekawych, tylko jak wiadomo skleroza nie boli i za Chiny nie wiem co one takiego fajnego robiły:)

   Odpowiedz
 2. mdeck

  Cześć, super artykuł. A czy orientujesz się czy istnieje jakiś plugin, który wyświetla „LIKE IT” facebookowy nie tylko przy zdjęciach wyświetlanych na pojedynczych stronach, ale także w tak zwanej przeglądarce zdjęć? Nie wiem czy dobrze się wyraziłem :]
  Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź.

  Odpowiedz
  • Krzysztof

   Cały czas się cieszę że się podoba:)
   Chodzi Tobie by ten napis „Lubię to” wyświetlił się w momencie gdy kliknę na zdjęcie i pojawi się jego powiększenie? Jeśli to o to chodzi to raczej bezpośredniej wtyczki na to nie ma. Ja bym to rozwiązał w taki sposób, że próbowałbym zmodyfikować pliki tego efektu poprzez wstawienie odpowiedniego kodu. Z pomocą może przyjść wtyczka (a właściwie zbiór wtyczek) Simple Facebook Connect. Przydatny może być też artykuł Agi o podpinaniu dowolnej galerii jQuery pod NextGEN Gallery.
   BTW. Robisz bardzo ładne zdjęcia:)

   Odpowiedz
   • mdeck

    Dzięki wielkie. I za radę i za pochwałę. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
 3. Spex

  Tez mnie zainteresował Custom Field.

  Ale mam za to inne pytanie, masz może pomysł jak zrobić jak mam wielokatalogowe drzewko, by misi się generowały miniaturki katalogu na podstawie innych katalogów?

  Odpowiedz
  • Krzysztof

   Chodzi o przypadek gdy mamy album w nim galeria galeria album (w tym albumie galerie), album (i w nim kolejne galerie)?? I zabawa ma polegać na tym by pojawiło się miniaturka z pierwszej galerii, miniaturka z drugiej galerii, informacja o albumie, informacja o albumie??

   Odpowiedz
   • SpeX

    Dokładnie, tylko w tej chwili jak patrzę w PA. To chcę uzyskać coś na wzór:
    – album 1
    – – album 2
    – – – galeria 3
    itp

    I problem jest o ile w albumie 2, pojawia się miniaturka galerii 3. To w album 1 jest puste okno, bez miniaturki albumu 2.

    Odpowiedz
 4. Marek

  Dzięki za publikacje ciekawych porad. Między innymi dzięki nim zaczynam jakoś ogarniać NextGen Gallery. Ale mam też jeden problem – może znasz rozwiązanie?
  Wiadomo, że NextGen czyta dane exif i iptc. Wygodną metodą sortowania własnych zdjęć na hdd jest przypisywanie im słów kluczowych czyli tagów zapisywanych w iptc. Standard jest uniwersalny i nie ma znaczenia czy tagi zostały dopisane do danych iptc przez Adobe Lightroom, ACDSee, Nikon Capture NX2 czy inny program. Wrzucam tak otagowane prevki jpg do galerii NextGen. I wszyściutkie zapisane słowa kluczowe są zbiorczo przy galeriach oraz solowo przy pojedynczych zdjęciach widzialne jako „tagi galerii”. Ale tylko z poziomu menadżera NextGen. W żaden sposób nie mogę tego uzdatnić w taki sposób by te tagi galerii mogły zostać zaprezentowane jako chmurka tagów (w chmurce mogą być tylko tagi wpisów, tagi galerii nie są widoczne) oraz by mogły być wyświetlane pod każdym ze zdjęć.
  Znasz może rozwiązanie?

  Odpowiedz
  • Krzysztof

   W weekend przeczytam na spokojnie jeszcze raz, bo wydaje mi się, że coś podobnego widziałem

   Odpowiedz
   • Marek

    Dzięki za pomoc. Twój link daje bardzo dużo – bo podstawową wiedzę jak dobrać się do wyświetlenia tych tagów. Do zrobienia czy wykorzystania jakiegoś tekstowego widgetu juz krok niewielki. Jeszcze raz – dzięki!

    Odpowiedz
 5. Jacek

  Dzięki Krzyśku za twoje podpowiedzi i pomoc, którą opisujesz w swoich postach, wtyczki bardzo mi pomogły

  Odpowiedz
 6. Axel

  Hej,
  Mam taki problem, klient wymaga aby zdjęcia w galleri zmieniały się po kliknięciu na zdjęcie a nie na strzałkę „next”. Czy jest możliwość wprowadzenia takiej funkcji?
  Z góry dzięki za pomoc.

  Odpowiedz
  • Krzysztof

   Musisz znaleźć odpowiednią galerię jQuery i przystosować ją pod NextGen Gallery. Jak to zrobić pisały o tym kiedyś dziewczyny z WebFaces. Możesz też spróbować pobawić się stylami istniejącej galerii i dodać odpowiedniemu elementowi parametr z-index:2;

   Odpowiedz
 7. Dorota

  Hej,
  Korzystam od wczoraj i jeszcze nie do końca ogarniam. Jak wstawić opcję miniaturki zdjęcia jako odnośnika? Jest w ogóle taka opcja? Czy muszę skorzystać z czegoś innego?

  Odpowiedz
 8. Michal Max

  Czy mi się wydaje czy wtyczka NextGen Gallery SEO titles zniknęła ?

  Odpowiedz
 9. Piotr

  W jaki sposób mogę podlinkować zdjęcia w NextGen?

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.