Dlaczego Twoja strona może zostać zainfekowana?

utworzone przez | Mar 17, 2016 | Blog, Tworzenie stron www | 1 komentarz

Większość z nas patrzy na cyberprzestępczość przez pryzmat filmów sience fiction, uznając że atak na firmową stronę WWW jest czymś abstrakcyjnym i mało prawdopodobnym. W dzisiejszym wpisie opowiem o tym dlaczego Twoja strona firmowa również może być zagrożona atakiem ze strony cyberprzestępców.

Wandalizm

Z cyberprzestępczością jest trochę tak jak z grafitti. Każdy z nas zapewne widział kiedyś takie, które można uznać za rodzaj sztuki, jednak większość elementów tego typu twórczości raczej szpeci otaczającą nas rzeczywistość niż ją upiększa. Podobnie może być z infekowaniem stron. Część osób dokonuje włamań lub innych rodzajów ataku by wyrazić protest (pamiętasz ACTA i zniknięcie strony premier.gov.pl ?), niestety większość ataków jest robiona z czystej złośliwości na zasadzie wykazania, że mi się udało.

Nieczyste praktyki pozycjonerskie

Jesteś właścicielem popularnej strony, którą prowadzisz od wielu lat i masz wysoki Page Rank? Twoja strona może paść ofiarą ataków firm pozycjonerskich działających nie do końca etycznie. Witryna może posłużyć jako dzikie zaplecze SEO lub farma linków. Działania tego typu mogą skończyć się dla Ciebie nałożeniem kary od Google, co z kolei może skutkować spadkiem ruchu na Twojej stronie.

Nieuczciwa konkurencja

Cóż… może się tak zdarzyć, że Twój konkurent zacznie pałać zazdrością i będzie myślał jak pozbyć się Twojej strony z internetu. Bardzo często w takich przypadkach na rozmowach z firmą pozycjonerską (lub informatyczną) pada pytanie czy strony rzeczonego konkurenta nie dałoby się shakować.

Próba infekowania komputerów Twoich klientów

Kolejnym powodem dlaczego ktoś może pokusić się o próbę infekcji Twojej strony www może być chęć zarażenia komputerów Twoich klientów. Gama złośliwego oprogramowania jaka może zostać zainstalowana na komputerach jest ogromna (najpopularniejszą z nich jest chyba adware, czyli rodzaj aplikacji które później wyświetlają reklamy po stronie Twojego użytkownika). Na pewno nie chcesz by Twoja strona była kojarzona z tym, że rozsyła wirusy na lewo i prawo.

Reasumując…

Cyberprzestępczość to zjawisko z które występuje obok każdego z nas. Nie musi od razu oznaczać kradzieży gigabajtów danych czy próby wyłudzenia pieniędzy z Twojego konta. Dla cyberprzestępców Twoja strona internetowa może stać się zarówno doskonałym polem treningowym, źródłem zarażania innych komputerów lub po prostu dzikim zapleczem budującym sukces (o zgrozo) Twojej konkurencji.

1 komentarz

  1. Michał

    Pomimo wielu zabezpieczeń czasem nie da się uchronić swojej strony przed takimi atakami. Każda strona narażona jest na zainfekowanie i nawet najmniejszy błąd jest zauważany przez hakerów, którzy wykorzystują go do osiągnięcia swego celu

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.