TinyMCE Advanced-zaawansowane formatowanie tekstu

utworzone przez | Lis 8, 2010 | Blog, Branżowe, WordPress | 1 komentarz

Przesiadając się na WordPressa z Joomla! i Mambo zauważyłem znaczną różnicę w poziomie narzędzi do edycji treści w edytorze wizualnym. Niby nie jest źle, wszak można edytować czcionkę, formatować ustawienia akapitów, wstawiać obrazki itp.Jak nie radzimy sobie wizualnie przechodzimy w tryb HTML i tam edytujemy tak jak chcemy . Jak dla mnie może być, jednak co ma powiedzieć grupa zapaleńców tworząca blog (choć od wersji 3.0 powinienem napisać stronę) na przykład o sportach ekstremalnych? Przecież nie każdy włada HTML-em, a główną ideą powstania systemów zarządzania treścią jest to by bez obszernej wiedzy z zakresu HTML, CSS i PHP móc tworzyć strony.

TinyMCE- lek na całe zło

By ulżyć wszystkim nielubiącym HMTL-a (i nie tylko) mądrzy ludzie wymyślili skrypt TinyMCE, będącym edytorem WYSIWYG i umożliwiającym lekkie łatwe i przyjemne edytowanie tekstu. Jak podają autorzy jego głównymi zaletami są:

 • łatwość instalacji
 • mała waga plików
 • dostępność w wielu językach
 • wtyczka jest rozpowszechniana na zasadzie wolnego oprogramowania
 • kompatybilność z popularnymi przeglądarkami internetowymi.

Ze skryptu TinyMCE korzysta m. in Facebook, Joomla!, Microsoft, Apple, i … WordPress.

Jak więc ulepszyć WYSIWYG w WordPressie?

Tutaj z pomocą przychodzą nam oczywiście wtyczki, a konkretnie jedna TinyMCE Advanced. Dodaje ona do WordPressa 16 „podwtyczek” takich jak zarządzanie czcionkami, zaawansowane ustawienia obrazka (to mi się podoba najbardziej), opcję drukowania, kopiowanie, wklejanie , obsługę cytatów, białe znaki, symbole, a nawet ułatwia obsługę NexGEN Gallery.

Jak zainstalować naszą wtyczkę?

Wtyczkę instalujemy standardowo, czyli wchodzimy we „Wtyczki” potem „Dodaj nową” w odpowiednim okienku wpisujemy „TinyMCE Advanced” następnie w wynikach wyszukiwania znajdujemy interesującą nas frazę i klikamy „Zainstaluj”

Konfiguracja wtyczki

Dzięki TinyMCE Advanced możemy dowolnie konfigurować zawartość „podwtyczek” naszego edytora. W tym celu przechodzimy do sekcji „Ustawienia” i z listy wybieramy „TinyMCE Advanced”. Na zasadzie „przeciągnij i upuść” wybieramy które przyciski mają pojawiać się podczas edycji postu a które nie będą nam potrzebne.

Dzięki TinyMCE Advanced nasz WordPress dostał ulepszony edytor WYSIWYG, pozostaje teraz tylko pisać i pisać:)

[nggallery id=2]

1 komentarz

 1. Diuk

  Niestety u mnie wtyczka Tiny nie pokazała się w edytorze.
  Zauważyłem, że wiele osób ma z tym problem.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.