NextGEN Gallery- dodawanie zdjęć

utworzone przez | Gru 10, 2010 | Blog, WordPress | 13 Komentarze

Jak wiadomo miesiąc temu zacząłem temat związany z NextGEN Gallery. W poprzedniej części opisałem czemu ta wtyczka jest taka fajna i warto ją zainstalować. Dziś pokażę jak za jej pomocą zarządzać zdjęciami na naszej stronie. Dowiemy się jak utworzyć album, galerię, jak wstawić galerię (oraz pojedyncze zdjęcie) do wpisu lub strony i jak w naszym WordPressie utworzyć dział Galeria za pomocą NextGEN Gallery.

Ale od początku-czyli definicje podstawowych elementów

Na początku wyjaśnijmy sobie co jest czym w NextGEN Gallery, i tak oto:

Album– jest to zbiór galerii, w albumie możemy tworzyć też podalbumy

Galeria-zbiór zdjęć

To tyle słowem wstępu

Tworzenie Galerii

Aby dodać jakiekolwiek zdjęcie musimy najpierw stworzyć galerię w tym celu:

 1. Przechodzimy do sekcji Gallery/Galeria
 2. Potem w rozwijanej liście wybieramy Add Gallery/ImagesDodaj Galerię/obrazy
 3. Przechodzimy do zakładki Add new gallery/Dodaj nową galerię
 4. W oknie wpisujemy nazwę naszej nowej galerii i klikamy Add gallery/Dodaj galerię

Dodajemy zdjęcia do galerii

Po dodaniu galerii nasz generator automatycznie przeniósł nas do zakładki Upload Images/Dodaj obrazy i chwała mu za to.

Aby dodać zdjęcie:

 1. Klikamy na Browse/Przeglądaj
 2. Szukamy na naszym dysku zdjęcia które chcemy dodać. Po znalezieniu klikamy Otwórz.
 3. Z listy wybieramy galerię do której chcemy dołączyć zdjęcie.
 4. Klikamy Upload images/Ładuj obrazy

Zdjęcie zostało dodane do galerii.

A co jeśli chcemy dodać wiele zdjęć?

Jeśli chcemy dodać kilka zdjęć to możemy skorzystać z zakładki Upload Images/Dodaj obrazy. Wtedy( tak jak przy dodawaniu jednego zdjęcia) wykonujemy punkty 1-3 a 4 po dodaniu ostatniego zdjęcia.

Mam do dodania 100 zdjęć co wtedy?

Oczywiście przy tworzeniu rozbudowanych galerii wykorzystanie zakładki Upload Images nie wchodzi w rachubę, bo komu chciało by się wgrywać nasze tytułowe 100 zdjęć?

Wtedy najlepiej przejść do zakładki Upload ZIP-File/Załaduj plik ZIP.

Będąc w zakładce:

 1. Wybieramy plik .zip z dysku poprzez kliknięcie Przeglądaj lub korzystając z okna poniżej podajemy linka do pliku (np z rapidshare)
 2. Następnie NextGEN Gallery daje nam możliwość wyboru czy z pliku .zip ma stworzyć nową galerię czy dograć zdjęcia do już istniejącej. Tutaj postępujemy wedle uznania.

Dodaliśmy zdjęcia na serwer, czas umieścić je we wpisach lub stronach.

Jak umieścić galerię lub zdjęcie we wpisie?

Nasza wtyczka obsługuje tzw shortcode, więc aby wstawić galerię przechodzimy do edycji wpisu lub strony. W interesującym nas miejscu wklejamy:

a)Gdy chcemy wstawić galerię
[ nggallery id=numer_galerii ]
Jak już napisałem id to nic innego jak numer naszej galerii, który możemy się dowiedzieć wchodząc w zakładkę Gallery/Galeria->Manage Gallery/Zarządzaj Galeriami

b)Chcąc wstawić pojedyncze zdjęcie do wpisu:
[ singlepic id=numer_zdjęcia ]
W tym wypadku aby dowiedzieć się id zdjęcia wchodzimy w Gallery/Galeria->Manage Gallery/Zarządzaj Galeriami->Galeria w której znajduje się zdjęcie

Metoda przedstawiona powyżej jest metodą uniwersalną, działającą we wszystkich wersjach wtyczki.

Zarządzanie albumem

Teraz czas powiedzieć sobie kilka słów o albumie. Ja osobiście wykorzystuję album to tworzenia całego działu Galeria.

Zaczynamy zabawę:

 1. Przechodzimy do zakładki Gallery/Galeria->Album
 2. Tworzymy nowy album (u góry mamy pole do podania nazwy) i dajemy Add/Dodaj
 3. Z rozwijanej listy wybieramy stworzony przez nas album
 4. Następnie metodą przeciągnij i upuść przenosimy interesujące nas galerie z kolumny Select Gallery do kolumny Album ID:
 5. Klikamy Update.
 6. Dodajemy shortcode do interesującej nas strony:
  [ album=nr_albumu ]

Podsumowanie

W tym oto krótkim poradniku przedstawiłem podstawy działania NextGEN Gallery. Gorąco zachęcam do komentowania i odwiedzenia strony wtyczki www.nextgen-gallery.com w celu zapoznania się z efektami jakie możemy uzyskać przy jej użyciu.

UWAGA!! Aby zadziałały nasze shortcody musimy usunąć spacje dzielące treść shortcoda i kwadratowe nawiasy.

13 komentarzy

 1. Zofia

  Utworzyłam galerie, i chciałam z tego zrobic albumy z nazawami ale mnie to nie działa,
  [nggallery id=numer_galerii] to dziła i sa gslerie na mojej stronie na blogu , ale [album=nr_albumu] tworzy sie jaks ramka z kolorowym kwadracikiem w srodku.

  Odpowiedz
  • Krzysztof

   Mogę prosić o adres bloga?
   Tak w ogóle to najpierw tworzymy album (który jest zbiorem galerii), potem dodajemy do niego galerie(w odpowiedniej sekcji wtyczki) i na końcu wstawiamy na stronę.

   Odpowiedz
 2. zofia

  To znowu Ja utworzyłam 3 galeri ale nie widac tytułów, chciłam utworzyc albumy z tytułami i nie wychodzi ni to moze gdzieś jest sczególowa instrukcja jak uzywać tej wtyczki Netgen-galery
  pozdrawiam zofia to link do mojej galeri na blogu http://kopkazofia.eu/moja-galeria-2/

  Odpowiedz
 3. Zofia

  Troche jestem upierdliwa ale zalezy mi na tym aby zdjęcia były na blogu.Pisze Pan ze nakpierw tworzymy album ale gdy chce dodac zdjecie to jest ‚wybierz galerie’ nie ma „wybierz album’. Ja zamiesciłam zdjecia na blogu na stronie która nazwałam MOJA GALERIA. Czy jest jakiś inny sposób umieszczenia ich tam.

  Odpowiedz
  • Krzysztof

   Już chyba wiem co jest nie tak. Teraz wstawiła Pani każdą z galerii osobno.
   Next GEN Gallery działa podobnie jak tradycyjny album w formie książkowej.
   PRZYKŁAD: Kupuje Pani album książkowy z zamierzeniem, że będzie Pani w nim trzymać zdjęcia córki. Pojawią się w nim zbiory zdjęć z pierwszej kąpieli, pierwszej komunii itp. Każdy taki zbiór zdjęć może Pani nazwać GALERIĄ. A na półce może Pani postawić kilka albumów.
   Teraz co jest problemem u Pani na stronie (według mnie).
   W panelu administracyjnym w zakładce Gallery/Galeria(po lewej stronie na dole) jest taka pozycja jak „Album”. Należy w nią kliknąć. Pojawi się nowa strona z napisem „Manage Albums/Zarządzaj Albumami”
   Poniżej tego napisu znajduje się rozwijana lista zatytułowana „Select Album/Wybierz album”. Proszę wybrać jakiś album . Ze środkowej kolumny „Select gallery/wybierz galerię” proszę przeciągnąć interesujące Panią galerie do kolumny Album IDnr:nazwa albumu. Proszę zapamiętać numer albumu i kliknąć przycisk Update. Następnie proszę przejść do edycji strony na której mają się znaleźć zdjęcia i wkleić shortcode [album=nr_albumu]

   Odpowiedz
 4. Kamila

  Witam

  Mam pytanie dotyczące tej wtyczki. Mam wgrane spolszczenie jednak na stronie gdzie mam ustawioną galerię mam nad zdjęciami napisane [Show as slideshow].
  Chciałabym to zmienić na polskie tłumaczenie – jednak nie widzę tego w plikach aby to zmienić. Więc moje pytanie – jak to zmienić ?

  Odpowiedz
  • Daniel

   mam problem z rozmieszczeniem albumów na stronie. Dodaje albumy a one układają się na stronie jeden pod drugim. Jakich dokonać zmian żeby albumy układały się w poziomie na stronie ?

   Odpowiedz
 5. Marek

  Mam problem polegający na tym, że po wstawieniu [nggallery id=1] zamiast zdjęć miniaturek w ich miejscu jest treść alternatywna. Gdy ją skasowałem nie ma nic poza pusta kratką. Mam wersję NextGEN gallery 1.9.3 i spolszczenie do wersji 1.5 to może coś pomóc.

  Odpowiedz
 6. Marek

  Jeszcze dodam, że w czasie edycji galerii nie mogę podglądnąć (czarny obraz) zdjęcia, a mogę edytować miniaturę ale jej nie widać w ustawieniach galerii.

  Odpowiedz
 7. Kasia

  Witam,

  udało mi się stworzyć album tylko mam dwa problemy, jak kliknę na album to nad zdjęciami pojawia się „[Show as slideshow]” czy można to usunąć ? Brakuje mi też przycisku powrotu czy w związku z tym można zrobić tak, aby zamiast linka [Show as slideshow] było napisane powrót i najlepiej pod zdjęciami ?

  Odpowiedz
 8. Karolina

  Witam,

  Podczas dodawania zdjęć w nextGEN Gallery wyskakuje błąd Login failure. -1. Jak to naprawić?

  Odpowiedz
 9. Agnieszka

  Witam,
  czy da się zrobić, aby nie były widoczne na stronie miniatury, tylko zdjęcia np. w 3 kolumnach po naciśnięniu pojedynczego zdjęcia przechodzimy do oglądania zdjęć?

  Na tą chwilę wygląda to tak, że jak wchodzę na stronęz galerią to mam pokaż miniatury i dopiero po kliknięciu pojawiają się zdjecia w kolumnach – chciaąłbym, żeby to działało od razu

  Odpowiedz
 10. Kifar

  Dzień dobry
  Galeria działa jednak mam problem, gdy wchodzę na stronę na której jest opis a pod spodem galeria gdy najadę kursorem na pierwszą z brzegu miniaturkę, kolejne miniatury tak jakby przeskakują o jedno zdjęcie w prawo, lub robi się pusta przestrzeń na jedno czasem 2 zdjęcia). W jaki sposób pozbyć się tego irytującego problemu ? (przepraszam za chaotyczny opis ale nie wiem jak to nazwać a strona działa póki co lokalnie)

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.