HTML 5 czas zacząć

utworzone przez | Sty 10, 2011 | Blog, HTML 5 | 0 komentarzy

Nie ma się co czarować. HTML 5 to przyszłość internetu (przynajmniej ta najbliższa). Dziś kilka słów o tym jakie zmiany czekają nas w HTML 5, kto go tworzy i jak wygląda wsparcie przeglądarek dla tej technologii

Skąd pomysł na nowego HTMLa.

HTML 5 to rozwinięcie HTML-a 4 i jego wersji xHTML. Jest on tworzony przez Web Hypertext Application Technology Working Group- nieformalną organizację skupiającą wydawców przeglądarek internetowych (oczywiście bez Microsoftu), oraz znane i lubiane (głównie ze względu na walidatory) W3C. Pomysł na nową, już piątą wersję narodził się (chyba) z potrzeby serca, by dostosować język za pomocą którego pisze się strony do wymagań jaki stawia współczesny internet (między innymi rozwój sklepów internetowych, for, reklamy za pośrednictwem internetu).

Co nowego czeka nas w HTML 5.

W stosunku do poprzedniej wersji HTML 5 został wzbogacony o dodatkowe znaczniki określające elementy strony takie jak nagłówek (header), stopkę (footer), menu strony. Jednocześnie za sprawą rozwoju kaskadowych arkuszy stylów usunięto znaczniki <font></font>, <center></center>, <u></u>. HTML 5 to też rozwój formularzy. Do naszej dyspozycji zostaną oddane takie typy pól jak search, tel, email. Dodatkowo będziemy mogli sobie porysować, zostaną nam udostępnione różne API i pojawią się nowe elementy DOM.

Kompatybilność z przeglądarkami.

HTML 5 jest kompatybilny w całości z najnowszymi wersjami Google Chrome, Opera, Firefox, oraz w dużej mierze z Internet Explorerem 9. W przypadku gdy wersja przeglądarki nie zaprzyjaźniła się z HTML 5 nowe znaczniki będą po prostu ignorowane. Takie rozwiązanie jest stosowane po raz pierwszy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.